Jemná jóga

Vhodná pro všechny, kteří preferují klasický pomalejší styl i pro ty, co s jógou začínají. Naučíte se průpravné cviky, které Vás připraví na zvládnutí jógových pozic, ásany (jógové pozice), dechová cvičení (pránájámu). V této jemné lekci se při cvičení zaměřujeme na práci s prožitkem, vědomou pozorností a dechem. Nechybí zde ani relaxační, nebo koncentrační techniky.

Lekce vycházejí z klasické Rádžajógy, jejímž hlavním smyslem je práce na sobě a to, jak na mentální tak i fyzické úrovni. Tato královská cesta, jak se jí také někdy říká, je systém, který v díle zvaném Jógasútry popsal Pataňdžalí, který je nazýván otcem jógy a cestu rozdělil na těchto osm stupňů:

První a druhý stupeň tohoto systému představují Jama a Nijama, jsou to doporučení a etické zásady, jak přistupovat ke svému okolí a také sami k sobě. Třetí stupeň, asi nejznámější ze všech, se jmenuje Ásana a jde o fyzické cvičení a posilování těla. Když totiž ovládneme tělo a dech, postupně získáváme kontrolu i nad svou myslí. Čtvrtý stupeň představuje Pránájáma, což je práce s dechem a energií. Pátým stupněm je Pratjáhárakterá nás učí odpoutat smysly a mysl od vnějších podnětů, obrátit je směrem dovnitř a více se tak věnovat svým vnitřním prožitkům.

 

Šestým stupněm je Dhárana, neboli koncentrace a znamená soustředit své myšlenky k jedinému objektu a plně mu věnovat svou pozornost. Po zvládnutí koncentrace přichází na řadu sedmý stupeň, meditace, neboli Dhjána, která přichází, když už je mysl zklidněnáVšechny předchozí stupně jsou pak podmínkou pro osmý finální, který nazýváme Samádhi. Samádhi je stav sjednocení individuální duše a vesmírného Já. Tohoto stavu dosahují opravdoví mistři jógy a popisují ho, jako stav blaženosti. 

Všechny stupně se při praxi prolínají a vzájemně se ovlivňují. V lekcích se jich jemně dotýkáme, pracujeme s nimi, a některými z nich se můžeme nechat inspirovat i v běžném životě mimo jógovou podložku.  


Chcete si rezervovat místo na lekci?